Uk³ad S³oneczny

 

Uk³ad S³oneczny to uk³ad planetarny S³oñca. Sk³ada siê, zaczynaj±c od ¶rodka, z nastêpuj±cych obiektów:

•     S³oñca

•     4 skalistych planet - Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa oraz ich ksiê¿yców

•     pasa planetoid

•     4 gazowych planet - Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna i ich ksiê¿yców

•     ró¿nych niewielkich obiektów le¿±cych poza orbit± Neptuna, w tym:

o        obiektów pasa Kuipera, w tym miêdzy innymi Plutona, do niedawna zaliczanego do planet (obecnie jest on traktowany jako planeta kar³owata)

 

o        ob³oku Oorta

Zgodnie z oficjalnym podzia³em uchwalonym na XXVI Zgromadzeniu Ogólnym Miêdzynarodowej Unii Astronomicznej  24 sierpnia 2006 r. w Pradze, ka¿dy z obiektów Uk³adu obiegaj±cych S³oñce nale¿y do jednej z 3 kategorii:

•     planety (8)

•     planety kar³owate (oficjalnie 3, w praktyce przynajmniej kilkadziesi±t)

•     ma³e cia³a Uk³adu S³onecznego (bardzo du¿a liczba).

 

 

Struktura Uk³adu S³onecznego

 

W centrum Uk³adu S³onecznego znajduje siê gwiazda ¶redniej masy, czyli S³oñce. Miêdzy Marsem a Jowiszem znajduje siê pas planetoid. Wszystkie planety kr±¿± po eliptycznych orbitach wokó³ S³oñca praktycznie w jednej p³aszczy¼nie. Jedynie Pluton ma orbitê mocno nachylon± w stosunku do innych. Jest ona te¿ przesuniêta tak, ¿e zdarzaj± siê okresy, gdy Pluton znajduje siê bli¿ej S³oñca ni¿ Neptun. Z tego te¿ wzglêdu Pluton jest raczej obiektem z pasa Kuipera ni¿ planet± (obecnie: planeta kar³owata.)

Schemat Uk³adu S³onecznego 

 

 

Nowa definicja planet

 

W sierpniu 2006 jeden z komitetów Miêdzynarodowej Unii Astronomicznej zaproponowa³ aby zmieniæ definicjê "planety" - za "planetê" uwa¿a siê cia³o niebieskie o masie wystarczaj±cej na to, aby pod wp³ywem w³asnej grawitacji przyjê³o mniej wiêcej kulisty ksza³t oraz obiegaj±ce gwiazdê centraln±, samo natomiast nie bêd±ce gwiazd± lub ksiê¿ycem. Dodatkowo w pobli¿u planety nie mo¿e znajdowaæ siê inny du¿y obiekt.

Wed³ug tej definicji za planetê nie mo¿e byæ uznany Pluton, który zosta³ zaliczony do kategorii planet kar³owatych. Ostateczna decyzja zosta³a podjêta 24 sierpnia 2006 na miêdzynarodowej konferencji astronomicznej w Pradze.

Planety skaliste kr±¿± blisko S³oñca, maj± niewielkie rozmiary i stosunkowo wysok± gêsto¶æ. Prêdko¶æ obrotu wokó³ w³asnej osi jest ma³a oraz maj± nieliczne satelity. Planety gazowe po³o¿one dalej od S³oñca s± du¿o wiêksze i maj± ma³± gêsto¶æ, a prêdko¶æ obrotu wokó³ w³asnej osi jest wiêksza. Ka¿da z nich posiada wiele satelitów.

Pluton do niedawna uwa¿any by³ za najdalsz± z planet. Wed³ug definicji Miêdzynarodowej Unii Astronomicznej przyjêtej 24 sierpnia 2006 roku zosta³ on zaliczony do planet kar³owatych.

Odleg³o¶ci dziel±ce cia³a niebieskie w Uk³adzie S³onecznym.

 

 

 Mniejsze cia³a niebieskie

 

Poza orbit± Neptuna znajduje siê pas komet i planetoid, zwany pasem Kuipera. Sk³ada siê on z dziesi±tek tysiêcy komet (niektóre z nich osi±gaj± ¶rednice rzêdu 150 km) i planetoid (znamy ich obecnie oko³o 1000, z których ponad 20 zbli¿a siê, lub przekracza w swych rozmiarach 1000 km ¶rednicy). Najwiêkszymi ze znanych obiektów tego pasa s± Eris oraz Pluton (wraz ze swoimi ksiê¿ycami, Charonem i nowo odkrytymi Hydra i Nix). Komety pochodz±ce z Pasa Kuipera s± kometami krótko- i ¶redniookresowymi.

Dalej w przestrzeni znajduje siê hipotetyczny ob³ok komet, zwany ob³okiem Oorta, zawieraj±cy od miliarda do biliona komet. Kr±¿± one w odleg³o¶ci zbli¿onej do 20 000 AU (jednostek astronomicznych) czyli 500 razy dalej ni¿ ¶rednia odleg³o¶æ Plutona od S³oñca. Komety pochodz±ce z ob³ogu Oorta mia³yby byæ kometami d³ugookresowymi.

W wyniku zbli¿enia siê dwóch cia³ z pasa Kuipera lub ob³oku Oorta ich wzajemne oddzia³ywanie mo¿e zmieniæ orbity, czasem wytr±caj±c jedno z nich z obszaru pasa. Czê¶æ obiektów zostaje skierowana do ¶rodka Uk³adu S³onecznego i jest obserwowana jako komety, a inne mog± zostaæ wyrzucone w przestrzeñ miêdzygwiezdn±.

Komety i asteroidy mog± zderzaæ siê z planetami, dlatego stanowi± potencjalne zagro¿enie dla ¿ycia na Ziemi. Ostatnie zderzenie komety z planet± zaobserwowano 16 czerwca 1994 roku, kiedy kometa Shoemaker-Levy 9 zderzy³a siê z Jowiszem. Na Ziemi znajduje siê szereg kraterów uderzeniowych takich jak Krater Chicxulub, które s± ¶ladami upadku komet lub asteroid. 

Wielko¶æ planet w Uk³adzie S³onecznym na tle tarczy s³oñca

 

 

Heliosfera i heliopauza 

 

Przestrzeñ Uk³adu S³onecznego wype³niona jest strumieniem cz±stek wyrzucanych przez S³oñce nazywanych wiatrem s³onecznym. Obszar, w którym ci¶nienie wiatru s³onecznego przewy¿sza ci¶nienie materii miêdzygwiazdowej, nazywa siê heliosfer±. Na ruch cz±stek wyrzuconych przez S³oñce wp³ywa pole magnetyczne tej gwiazdy, które przewa¿a nad galaktycznym polem magnetycznym.

Na granicy heliosfery oraz przestrzeni miêdzy gwiazdowej pojawia siê zjawisko heliopauzy. Wystêpuje ono w odleg³o¶ci oko³o 100 jednostek astronomicznych od naszej gwiazdy. Wiatr s³oneczny zderza siê ze strumieniem cz±stek emitowanym przez ca³± galaktykê – wiatrem galaktycznym. Niektóre hipotezy dotycz±ce materii miêdzygwiazdowej przewiduj±, ¿e heliopauza mo¿e byæ miejscem gwa³townych zjawisk zbli¿onych do wystêpuj±cych na granicy ziemskiej magnetosfery. Inne teorie g³osz±, ¿e kosmos przenikaj± strumienie cz±stek elementarnych o du¿ej energii, zabójczych dla istot ¿ywych, a pole magnetyczne S³oñca chroni jego otoczenie przed ich wp³ywem, podobnie jak ziemskie pole magnetyczne chroni Ziemiê przed wiatrem s³onecznym. 

 

 

Uk³ad S³oneczny we Wszech¶wiecie

 

Nasze S³oñce wraz ze swym Uk³adem S³onecznym jest jedn± z 200 miliardów gwiazd Galaktyki Drogi Mlecznej i znajduje siê w odleg³o¶ci ok. 25 000/28 000 lat ¶wietlnych od jej centrum, w jej ramieniu zwanym ramieniem Oriona. Uk³ad S³oneczny porusza siê z prêdko¶ci± 220 km/s i w czasie oko³o 226 milionów lat okr±¿a centrum Galaktyki.

Droga Mleczna jest jedn± z oko³o 125 miliardów galaktyk dostrze¿onych przez kosmiczny teleskop Hubble'a. Znajduje siê w ¶rodku tego wycinka Wszech¶wiata, który mo¿emy zaobserwowaæ. T³o tego obrazu stanowi promieniowanie t³a wys³ane przez rozgrzany gaz po narodzinach Wszech¶wiata, ¶lad Wielkiego Wybuchu.

 ¬ród³o: Uk³ad S³oneczny - Wikipedia.pl